Autumn Show

AUTUMN FLOWER SHOW

to be held in the CE PRIMARY SCHOOL at 2.30 p.m. on

SATURDAY 12th SEPTEMBER

Prize-giving at 3.30pm

Completed Entry Forms to the Village Shop or by email to sfss@mail.com by 6pm on Thursday 10th September

Members with smaller gardens have a restricted choice of vegetables.  Members are asked to use their discretion and, if able, to enter Class 1 not to enter Class 2.

VEGETABLES – see Page 6 for notes on staging.  Collections: Each vegetable will be awarded points out of 10 for presentation, uniformity, size, shape and colour.

  1. A Collection of Vegetables, 5 distinct kinds.  See staging page for number for each kind required
  2. A Collection of Vegetables, 4 distinct kinds. One of each kind only.   Parsley allowed for garnish
  3. 5 Carrots.
  4. 5 Potatoes, one variety
  5. 5 Runner Beans
  6. 3 Leeks (tops to be cut to a point and tied)
  7. 5 Onions
  8. 3 Beetroot
  9. 3 Courgettes (not more than 15cm/6″ long)
  10. 5 Tomatoes, outdoor – 1 variety
  11. 5 Tomatoes, grown under glass – 1 variety
  12. 5 Tomatoes, small fruited variety, max. diameter 3.8cm/1½”
  13. 10 Shallots
  14. Any other Vegetable (See staging page for quantities) – maximum of 2 entries per exhibitor allowed 
  15. A herb plant growing in a pot maximum size 6”/15 cm diameter
  16. The Ugliest Vegetable
  17. Potatoes grown in a Bucket – not more than 3 gallons/13.8 litres.  Collect Potatoes at the Spring Show.   A)   Adults       B)  Juniors – under 15

Tops of root vegetables should be trimmed and tied, preferably with raffia, otherwise with natural coloured string.

FRUIT (plates provided) – see staging page for help on staging

18. 4 Cooking Apples – one variety

19. 4 Dessert Apples – one variety

20. Plate any other outdoor fruit (See staging page for quantities) – maximum of 2 entries per exhibitor allowed 

21. Plate any other fruit grown under glass (See staging page for quantities) – maximum of 2 entries per exhibitor allowed 

FLOWERS

22. 3 blooms of any Dahlia, one or more varieties.

23. 3 blooms of Chrysanthemums, one or more varieties.

24. 3 stems of Asters or Michaelmas Daisies, one or more varieties.

25. 1 Rose with own foliage – no buds

26. Mixed flowers from the garden in Own Vase – To be judged on quality and number of blooms.

27. One stem of flowering shrub in  Own Jam Jar – NOT Fuchsia

28. 3 stems of any other Autumn Garden Flower, one or more varieties.  In Own Vase not more than 23cm/9” diameter.

29. 1 stem of Fuchsia – any variety – Own Jam Jar

FLOWER ARRANGEMENTS (Materials need not be grown by the Exhibitor)

30. An Autumn Arrangement (may include flowers, foliage, berries and fruits), space allowed 45cm x 45cm x 45cm

31. “Alice in Wonderland”, space allowed 45cm x 45cm x 45 cm

COOKERY (special covers are provided for all classes except Classes 33 and 37)

32. 4 Cheese And Leek Scones –recipe provided 

33. A Jar of Jelly – no named commercial lids and no wax covers with screw lids

34. Cut and Come Again Cake – recipe provided

35. Apple Crumble, to serve maximum of 4 people – own recipe

36. 4 Ginger Nuts – recipe provided 

37.  JUNIOR COOKERY CLASS – 4 Shining Star biscuits – use any biscuit recipe.  Before baking, make a hole in the centre of the biscuit just large enough to take a boiled sweet.  Put a boiled sweet into the hole and bake the biscuits as shown in the biscuit recipe.

Please cover entries with cling film.  Child’s own work with minimal adult help.   Entries from children at other schools are welcome.   To be judged in school year age groups.   Please mark your entries clearly with your name, class and age.

PLEASE MAKE SURE THAT YOU SAVE SOME AUTUMN MADE CHUTNEY TO ENTER INTO NEXT YEAR’S SPRING SHOW!

PHOTOGRAPHY  maximum overall size 9” x 7”/23cm x 18cm (including any border or margin)

38. Sunset

39. Preparing for the Flower Show

CHILDREN (11 years and under).   

40. A Painted Pebble

Child’s own work with minimal adult help.   Entries from children at other schools are welcome.   To be judged in school year age groups.   Please mark your entries clearly with your name, class and age.

YOUNG PERSON’S CLASS  (Secondary school age children).   

41. A piece of Artwork, any medium, maximum size A4

Please mark your entries clearly with your name and age.

ENTRIES MUST BE STAGED BY 10.30AM.

JUDGING WILL COMMENCE AT 10.30AM SHARP

PLEASE REMEMBER TO BUY YOUR BULBS TO ENTER INTO NEXT YEAR’S SPRING BULB COMPETITION AT THE  SPRING SHOW!

IF YOU WOULD LIKE TO RENEW YOUR MEMBERSHIP TO THE SOCIETY FOR 2021 PLEASE TICK THE BOX ON THE ENTRY FORM AND INCLUDE YOUR MEMBERSHIP MONEY WHEN YOU ENTER THE AUTUMN SHOW.

Special prize winners for last year’s Autumn show:

SPECIAL AWARDS 

THE SOCIETY’S CHALLENGE TROPHY & CERTIFICATE OF MERIT Awarded by the KENT FEDERATION OF HORTICULTURAL SOCIETIES

For the most points in the Vegetable Classes, excl Collections and novelty classes, over all three Shows

Holder:  Mrs B Craig

THE ROYAL HORTICULTURAL SOCIETY BANKSIAN MEDAL

For the most points in the Horticultural Classes (Flowers, Fruit & Vegetables, excluding Collections and Novelty Classes). Previous 2 years winners not eligible.

Holder:  Ms L Bancroft

THE CROOKENDEN TROPHY

For the most points in the Flower Classes 22 – 29

Holder:  Mrs A Emanuel

THE HEATHER MARGARET TROPHY

For the most points in the Fruit Classes – combined Summer and Autumn Shows

Holder:  Ms L Bancroft

THE LINDSAY DRUMMOND BOWL

For the most points in the Flower Arrangement Classes over all three Shows

Holder:  Mrs B Bancroft

NANCY CONGREVE MEMORIAL TROPHY

For the most points in the Flower Classes (excl Arrangements) over all three Shows

Holder:  Mrs B Bancroft

THE WOMEN’S INSTITUTE BOWL

For the most points in the Cookery Classes over all three Shows

Holder:  Mrs M Newsom

DIAMOND JUBILEE CUP

For the most points in the Cookery Classes in the Autumn Show

Holder:  Mrs N Thomas-Davies

MALCOLM MARTIN MEMORIAL TROPHY

For most points in the Photography Classes over all three Shows.

Holder:  J Boxall

DON PARKER MEMORIAL TROPHY

For the best collection in Class 2

Holder:  Mrs S McAuley

DIPLOMA IN HORTICULTURE – Awarded by the Worshipful Company of Gardeners

For best entry in Classes 3-14, 18-29

Holder:  Mrs L Ivinson

THE IRIS BRANDER AWARD

For the best collection in Class 1.

Holder:  Ms L Bancroft

KENT FEDERATION OF HORTICULTURAL SOCIETIES CERTIFICATE OF MERIT

For the best entry in the Fruit Classes 18-21

Holder:  Mrs F Chandler

THE SISSINGHURST SCHOOL CUP

For the best entry in the Sissinghurst School Section, Key Stage 2

Holder:  Chloe H

PRINCESS MARGARET TROPHY

For the best entry in the Sissinghurst School Section, Key Stage 1

Holder:   Isla F

THE CHILDREN’S ROSE BOWL

For the best entry in the Children’s Classes.

Holder: Megan C

DENIS HEMSTED LEARNING TREE SHIELD: 

For the best entry by Learning Tree pupils

Holder: Annie W